Wydarzenia

Izerska Parada Powozów

Izerska Parada Powozów

Już po raz piąty, 1 maja w Lubomierzu, zebrali się miłośnicy powożenia i jazdy konnej aby zaprezentować swoje powozy i konie. Punktualnie o godzinie 12.00 na lubomierski rynek wjeżdżały udekorowane powozy i grupy jeźdźców. Warto nadmienić, że w tym dniu do Lubomierza dotarło wielu turystów, dla których była to dodatkowa atrakcja.
Po kilkakrotnym przejechaniu przez rynek, w czasie którego wszyscy uczestnicy i ich konie byli przedstawiani przez doświadczonego prezentera, kawalkada ruszyła na majowy spacer przez miejscowości: Milęcice i Wojciechów. Ten wiosenny przejazd zakończył się na tzw. „Końskim Placu” przy ulicy Majowej w Lubomierzu. Tutaj organizatorzy przygotowali kilka niespodzianek zarówno dla licznie przybyłych widzów jaki i dla uczestników. Można było pojeździć bryczką, a także sprawdzić swoje umiejętności podczas oprowadzania na kucykach.
Po przyjeździe z trasy parady, każdy zaprzęg został zaprezentowany w konkursie zręczności powożenia, gdzie musiał pokonać wyznaczoną trasę z ośmioma przeszkodami. Do pokonania były kegle z piłeczkami, których nie można było zrzucić. Powożący wykazali się dużą precyzją przejazdu i tylko kilku dopuściło się błędów, większość pokonała trasę na czysto.
Kolejną atrakcją podczas imprezy była demonstracja pracy konia w lesie przy zrywce drewna. Na placu przygotowane były kłody ściętego drewna, które należało podczepić i przetransportować na tzw. rampę, skąd przy użyciu sprzętu mechanicznego drewno transportowane jest do tartaku. Uczestniczący w tym pokazie koń Kuba wykonał swoje zadanie, wzorowo reagując na polecenia woźnicy. Wszystkie powozy jak i jeźdźcy zostali udekorowani pamiątkowymi wstęgami i praktycznymi nagrodami. Wiele dzieci, które przyjechały z rodzicami na tę imprezę, miało możliwość przejażdżki konnej na kucach. Nie zapomniano również o kulinarnym poczęstunku, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy i goście, którzy w tym dniu przybyli do Lubomierza.
Izerska Parada Powozów, organizowana od kilku lat, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielu osób, które przyjeżdżają do Lubomierza z wielu miejscowości w Polsce i zagranicy. Powiat Lwówek Śląski słynie ze wspaniałej hodowli koni rasy śląskiej, a ta majowa impreza jest także formą promocji tej poszukiwanej rasy koni.
Podsumowując chcielibyśmy serdecznie podziękować hodowcom koni z naszego regionu – członkom Dolnośląskiego Związku Hodowców Koni, którzy przy wsparciu finansowym jaki organizacyjnym Miasta i Gminy Lubomierz, Starostwa Powiatowego we Lwówku Śląskim i Dolnośląskiej Izby Rolniczej mogli w tym dniu zaprezentować swoją pracę i pasję do koni. Dziękujemy także za pomoc przy organizacji imprezy Ośrodkowi Kultury i Sportu w Lubomierzu, Stowarzyszeniu Przyjaciół Lubomierza, a także restauracji Norra za zapewnienie smacznego poczęstunku, napojów, gadżetów związanych z końmi i nagłośnienia.
Do zobaczenia za rok

Plakat zobacz