Zmiana właściciela w paszporcie
Jeśli numer nie został nadany właściciel/posiadacz składa wniosek do POWIATOWEGO BIURA ARIMR o nadanie numeru identyfikacyjnego. Po uzyskaniu numeru EP, zgłasza kierownikowi biura powiatowego ARiMR miejsce, w którym przebywają zwierzęta, w celu nadania siedzibie stada numeru oraz zgłasza do komputerowej bazy danych utrzymywane w tej siedzibie koniowate. Zgodnie z art. 65 ustawy posiadacze i właściciele koniowatych dokonują ww. formalności w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Obowiązuje nowy druk oświadczenia zmiany właściciela- pobierz druk
Wymagania dotyczące tego zdarzenia określa art. 41 Ustawy SIRZ z dnia 4 listopada 2022 r. i Rozporządzenie MRiRW z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie dokonywania zgłoszeń, składania wniosków lub przekazywania informacji do komputerowej bazy danych.
Nowy właściciel koniowatego zgłasza się do związku hodowców koniowatych i przedstawia:
- unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny;
- umowę, na podstawie której zostało przeniesione prawo własności koniowatego, albo składa pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego,
- wymaganie jest podanie numeru siedziby stada z którego koniowaty przybył i numeru siedziby stada w którym koniowaty aktualnie się znajduje oraz numeru ewidencyjnego producenta(EP)
§ 29. Zgłoszenie zmiany właściciela koniowatego zawiera : pobierz druk
- nazwę i adres związku hodowców koniowatych dokonującego zgłoszenia;
- numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. z 2022 r. poz. 2001), zwany dalej „numerem EP”, nowego właściciela koniowatego;
- numer siedziby stada nowego właściciela koniowatego;
- numer siedziby stada poprzedniego właściciela koniowatego;
- numer siedziby stada, w której przebywa koniowate;
- numer identyfikacyjny koniowatego (nr paszportu) lub UELN, jeżeli został nadany;
- numer elektronicznego identyfikatora, jeżeli jest znany;
- gatunek koniowatego;
- dołączoną do zgłoszenia kopię umowy lub oświadczenia, o których mowa w art. 41 pkt 2 lit. b ustawy.
- pesel sprzedającego i kupującego
Nowy właściciel ma na dokonanie tej czynności 7 dni od dnia zdarzenia = zmiany właściciela koniowatego.
Gdy dodatkowo wraz z właścicielem zostanie zmieniona siedziba stada = przemieszczenie koniowatego (zmiana miejsca stacjonowania konia powyżej 30 dni) właściciel (lub w jego imieniu posiadacz* – zawarta umowa upoważniająca) musi tę informacje (nową siedzibę stada tego koniowatego) zgłosić bezpośrednio do Komputerowej bazy danych prowadzonej przez ARiMR (patrz pytanie 20).
* Posiadacz może dokonywać zgłoszeń zdarzeń koniowatych po upoważnieniu go przez właściciela (umowa) zgodnie z art. 3 Rozporządzenia UE 2021/963 – (patrz pytanie 9).
Za przerejestrowanie koniowatego opłatę (35,00 zł – 1 zmiana) można uiścić w biurze DZHK lub wpłacić na konto. W przypadku konieczności odesłania paszportu przez DZHK do opłaty za zmianę właściciela należy doliczyć opłatę pocztową (zgodną z poniższą tabelą).
Nr. konta: 10 9584 1021 2003 0303 2857 0001 (Bank Spółdzielczy w Oleśnicy Oddział w Długołęce) z dopiskiem „nazwisko nowego właściciela – opłata za zmianę właściciela – nazwa konia nr paszportu ”
np. Jan Kowalski – opłata za zmianę właściciela konia – Baśka POL 999 67 99999 99
np 1 zmiana właściciela + odesłanie dokumentu 35,00+10,30=45,30 zł
np 2 zmiany właściciela + odesłanie dokumentu 2 x 35,00+10,30=80,30 zł
Opłata za odesłanie dokumentów pocztą |
zł |
+ |
opłata za 1 zmianę * ilość sztuk |
2-7 Paszportów |
10,30 |
35,00 x ilość paszportów | |
> 8 Paszportów |
18,30 |
35,00 x ilość paszportów |